Konrad Błaszak

Dość niespodziewanie dostałem propozycję sprawdzenia Microsoft Surface Booka 3. Co prawda ostatnio notebooki testowałem kilka lat temu, ale takiemu sprzętowi ciężko odmówić, więc trafił mnie dość szybko.

Zacząć muszę od tego, że podobnie jak przy innych sprzętach, nawet nie zamierzałem pisać jego pełnej i rozbudowanej recenzji. Głównym powodem nie jest – jak pewnie wielu może uważać – przewlekłe lenistwo, a fakt, że nie do końca jestem wzorcowym użytkownikiem tego typu sprzętu. No ale właśnie, kto nim w takim razie jest?

Myśląc o notebokach lub sprzętach 2w1 z tej półki cenowej, do głowy przychodzi mi tylko jedna grupa osób – twórcy. Sam niby jestem twórcą, ale głównie piszę, a to mogę robić na kilkukrotnie tańszym sprzęcie. Za podstawową wersję Surface Booka 3 przyjdzie nam zapłacić niemal 8000 tysięcy złotych, a model, który ja testowałem (Intel i7, 32 GB RAM) to już wydatek bliższy 12 000 złotych. Takich pieniędzy nie wydaje się na maszynę do stukania w klawiaturę.

Microsoft Surface Book 3
Microsoft Surface Book 3

Kupując Surface Booka 3 musiałbym być osobą tworzącą grafikę lub filmy, szczególnie że sprzęt ten ma genialny ekran dotykowy ze świetnym odwzorowaniem barw i dobrą jasnością. Nie mogę przyczepić się również do wykonania, gdyż produkt ten został wykonany ze stopu magnezu i to czuć przy każdym dotyku. Jakikolwiek kontakt z Surface Bookiem 3 to prawdziwa uczta dla dłoni i oczu. Cud, miód, orzeszki.

Jak w takim razie ja sprawdzałem Surface Booka 3?

No właśnie, to nie jest tak, że sprzęt ten leżał u mnie przez 2 tygodnie i tylko na niego patrzyłem. Sprawdzałem go i to dość dokładnie, ale dość niestandardowo…

Trochę pisałem, trochę grałem…

Oczywiście najczęściej używam komputera do pisania, więc i tego tak musiałem sprawdzić. Klawiatura jest jak najbardziej w porządku, choć muszę przyznać, że ja dość szybko przyzwyczajam się do nowych sprzętów. Przesiadka na Surface Booka 3 była bezproblemowa, ale na co dzień pracuję na 13,3-calowym Acerze, więc to mogło mieć spory wpływ.

Jeśli dla Was klawiatura jest bardzo istotna i niektóre po prostu Wam nie odpowiadają, warto sprawdzić ten model przez zakupem.

Z racji, że jest to bardzo mocny sprzęt, musiałem sprawdzić jego wydajność w grach. Problemem jest to, że ze mnie dość słaby gracz – teraz jestem na etapie Command & Conquer Remastered – więc jedynym sensownym tytułem był MudRunner.

Microsoft Surface Book 3
Microsoft Surface Book 3

Jak możecie się spodziewać, bez problemu przemierzałem lasy, jeziora i, a może przede wszystkim, liczne błota oraz bagna. Gra śmigała jak szalona, a Book 3 wydawał się w ogóle nie grzać. Nie jest to gamingowy notebook z krwi i kości, ale mam przeczucie, że i z takim zadaniem sobie poradzi.

…a trochę rysowałem w Paincie!

Tak, jedną z częstszych “procedur testowych” było rysowanie w Paincie. Tutaj muszę od razu zaznaczyć, iż to nie ja byłem najczęstszym testerem, a moja siostrzenica. Stwierdziłem, że pokaże jej, jaki mam fajny komputer z dotykowym ekranem, po którym można pisać i wpadłem. Prawie codziennie dostawałem pytanie czy możemy dziś trochę porysować.

Specjalistą od dzieci nie jestem, ale wygląda na to, że siostrzenica dała Surface Book’owi 3 bardzo dobrą ocenę!

No dobra, ale skoro ma same zalety, czy to jest ideał?!

Oczywiście, że nie, chociaż dużo mu nie brakuje. Pierwszą z wad jest, jak możecie się domyślić, cena. Za ok. 12 000 złotych można kupić sprzęt, który będzie mocniejszy, lżejszy, ładniejszy i pewnie jeszcze jakiś. Tutaj mamy produkt z bardzo wysokiej półki, który jest stworzony pod bardzo konkretnych użytkowników (twórców). Cała reszta po prostu nie wykorzysta jego potencjału i będzie on dla nich jedynie bardzo widowiskową zabawką.

Microsoft Surface Book 3
Microsoft Surface Book 3

Trzeba pamiętać, że tutaj płacimy również za to, że jest to sprzęt referencyjny, mający pokazywać, jakie mogą być notebooki z Windowsem. Właśnie dlatego jest produktem 2w1, ma dotykowy ekran, magnezową obudową i masę innych ciekawych dodatków. Nie bez przyczyny wiele osób porównuje mocniejsze urządzenia z serii Surface do MacBooków. Nimi właśnie Microsoft chce pokazać, że na ich systemie też można stworzyć coś równie mocnego, a jednocześnie ładnego.

Microsoft Surface Book 3 to sprzęt stworzony pod bardzo konkretne gusta!

Moim zdaniem, minusem jest także jego waga oraz w pewnym sensie wykonanie. Moja 13-stka waży 1,3 kg i Book 3 może nie jest sporo cięższy (1,53 kg), ale przez swoją specyficzną budowę, sprawia wrażenie sporego i dość topornego.

Oczywiście możecie zaraz powiedzieć, że przecież sam chwilę temu chwaliłem jego wygląd, a teraz narzekam. Macie rację, ja do designu się nie przyczepię (uważam, że jest to atrakcyjny wizualnie produkt), ale już wrażenia z użytkowania takiego typu budowy to trochę inna sprawa. Tak, to bardzo cienka linia, ale mam nadzieję, że mnie rozumiecie.

Obecnie co prawda korzystam ze swojego notebooka głównie stacjonarnie, ale zdarza mi się z nim jeździć – takie było moje założenie przy jego zakupie – i w przypadku Surface Booka 3 byłoby to nieco mniej komfortowe przeżycie. Nie dość, że waga i wymiary są większe, to jeszcze specyficzne wykonanie zawiasu oraz przerwa między ekranem i klawiaturą budziłyby moje wątpliwości. Zdarzało mi się podróżować w tragicznych warunkach i najzwyczajniej bałbym się o ten sprzęt. Jestem przekonany, że Microsoft ogarnął to po mistrzostwu, ale jednak wolałbym go nie ściskać zbyt mocno.

Coś duży ten tablet!

Prawie zapomniałam o tym podpunkcie mojej recenzji! Przez pewien czas, chociażby podczas rysowania czy planowania moich czterech kątów, korzystałem z Booka 3 jak z tabletu. W końcu nie po to można odpiąć ekran, żeby z tego nie skorzystać, prawda?

Microsoft Surface Book 3
Microsoft Surface Book 3

W takim trybie najbardziej rzuciło mi się w oczy to, że jest to ogromny kawał wyświetlacza. Dla mnie trochę za duży do codziennego użytkowania (pisania czy oglądania czegoś), ale tutaj również zrzucam to na karb moich potrzeb. Bez żadnego problemu potrafię sobie wyobrazić prezentację, która pokazywana jest uczestnikom właśnie na tym sprzęcie w trybie tabletu.

Jeśli jednak zamierzacie kupić go do domu i również używać do konsumowania multimediów, pamiętajcie o proporcjach jego ekranu – 3:2. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ale ja chyba wolałbym nieco bardziej standardowy panel.

Microsoft Surface Book 3 to sprzęt pod wieloma względami genialny, ale…

Kompletnie nie dla mnie. Te kilka testowych tygodni było świetną zabawą, ale ja nie kupiłbym tego sprzętu dla siebie. To komputer z ogromną mocą oraz genialnym, dotykowym ekranem i dla wielu twórców może być produktem idealnym.

Microsoft Surface Book 3
Microsoft Surface Book 3

Z drugiej strony, sprzęt ten jest bardzo hermetyczny. Przez bogactwo tego co oferuje oraz swoje niestandardowe rozwiązania, nie będzie ani pierwszym, ani drugim, ani nawet dziesiątym wyborem przeciętnego użytkownika, nawet takiego szukającego czegoś lepszego. To jest świetna alternatywa dla MacBooków i zapewne fani jabłkowej marki, chcący wrócić na łono Windowsa chętnie przyjrzą mu się bliżej.

Dla nich to może być sprzęt idealny!

Surface Book 3 wydaje się być również produktem skrojonym na miarę dla osób szukających czegoś z najwyżej półki, ale z Windowsem. Konkurencja, która przychodzi mi do głowy to co najwyżej coś od Dell’a z serii XPS. Produkt Microsoftu nie ma się czego wstydzić przy nich, więc jeśli chcecie mieć genialny sprzęt do zaawansowanej pracy, powinniście wziąć Surface Booka 3 pod uwagę.


Oczywiście standardowo już zapraszam na film o tym sprzęcie:

No i na mojego Instagrama, gdzie najszybciej zobaczycie co akurat wpadło do mnie na testy:

[instagram-feed]

Bloger, harcerz, sinolog, pasjonat smartfonów i osoba, która zakochała się w Instagramie. W sieci od dobrych kilku lat, zaczynał od lifestyle’u, ale to technologie wciągnęły go na dłużej.

Next Post